Na naszej stronie używamy plików cookie. Kontynuując przeglądanie akceptujesz naszą politykę cookie.  

 

10 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć, jeśli debiutujesz w roli kandydata

Jeśli masz wrażenie, że wszyscy potencjalni pracodawcy świata włączyli sobie ignora na Twoje nazwisko a Twój komputer rozsiewa złośliwego wirusa, który natychmiast po wysłaniu CV rozwala je na milion cząsteczek, znikających chwilę później w przestworzach internetu - wróć do początku, zrób rachunek sumienia i przebrnij przez poniższą check-listę.

Wysyłasz 234632 CV dziennie, drugie tyle listów motywacyjnych i nadal nic? Co kilkanaście minut sprawdzasz nowe oferty na portalach pracy (niemalże tak samo kompulsywnie i z taką częstotliwością z jaką sprawdzasz nowe lajki na Twoim fejsie) i nadal nic? Twoja zraniona ambicja sama zaczyna zmuszać Cię do aplikowania na stanowiska poniżej Twoich oczekiwań, a i tak często masz wrażenie, że o stanowisko, którym jeszcze 3 miesiące byłbyś w stanie bez żalu pogardzić, musisz konkurować z setkami kandydatów? To niezbyt optymistyczna perspektywa. Zanim jednak zaczniesz marudzić i rozsiewać katastroficzne wizje, zanim Twoją życiową sentencją stanie się: "bez znajomości nie ma opcji na znalezienie fajnej pracy", upewnij się czy wykonałeś 10 poniższych ruchów.

  1. Określ swój cel. Na jakim stanowisku będziesz czuł się dobrze? Co przyniesie Ci satysfakcję? Zadaj sobie pytanie o to, jakie są Twoje najcenniejsze umiejętności, a nad czym powinieneś jeszcze popracować? Określ swoje ambicje i plan rozwoju. Dzięki temu będziesz potrafił dokonać odpowiedniej selekcji ofert. Naprawdę nie ma sensu wysyłanie CV zgodnie z zasadą "gdzie popadnie".
  2. Napisz dobre CV oraz list motywacyjny. Postaraj się, aby Twoje dokumenty aplikacyjne wyróżniały się na biurku potencjalnego pracodawcy. Nie pozwól, żeby utonęły w stosie innych zwykłych, niemal identycznych. Poprawność to za mało. Liczy się oryginalność.
  3. Przygotuj się do rozmowy kwafilikacyjnej. Nawet, jeżeli nie otrzymałeś jeszcze żadnej propozycji spotkania, zastanów się jak odpowiesz na pytania pracodawcy. Miej w zanadrzu ciekawe, niesztampowe odpowiedzi. Daj się zapamiętać.
  4. Szukanie pracy poprzez kontakty osobiste to bardzo niedoceniany sposób. A szkoda! Twój znajomy ma wielu swoich znajomych, wśród których ktoś może szukać właśnie takiego pracownika jak Ty. Dlatego mów głośno o tym, że szukasz pracy.
  5. Regularnie przeglądaj oferty w lokalnej prasie. Odwiedzaj portale ogłoszeniowe. Zatrzymuj się przy pobliskim słupie z ogłoszeniami. Czasami w najbardziej niepozornym miejscu może wisieć ogłoszenie, które czekało właśnie na Ciebie.
  6. Zarejestruj się na portalach z ofertami pracy. Zapisz się do newslettera - dzięki temu oferty odpowiadające Twoim wymaganiom będą przychodziły bezpośrednio na Twoją skrzynkę mailową.
  7. Stwórz własną wizytówkę na portalach.Opisz swoje kwalifikacje. Zaznacz wyraźnie jakiej pracy poszukujesz. Nie zapomnij podać namiarów na siebie.
  8. Doceń moc i zasięg portali społecznościowych. Zamiast lajkować kolejne zdjęcia napisz, że szukasz pracy i poproś swoich znajomych, aby udostępniali Twój status.
  9. Złóż swoją ofertę do firm.Dobrze jest być w bazie danych firmy, w której chciałoby się pracować. To, że dana firma aktualnie nie prowadzi rekrutacji, nie oznacza, że nie będzie jej prowadzić np. za miesiąc.
  10. Rozważ możliwość zgłoszenia się do agencji rekrutacyjnej. Czasami warto powierzyć swoją przyszłość ludziom, którzy zawodowo zajmują się szukaniem pracy dla innych.

Powodzenia!:)


Źródło: http://happyhr.pl/10-rzeczy-o-ktorych-nie-mozesz-zapomniec-jesli-debiutujesz-w-roli-kandydata

https://www.facebook.com https://plus.google.com/