Na naszej stronie używamy plików cookie. Kontynuując przeglądanie akceptujesz naszą politykę cookie.  

 

Typowe i najczęstsze pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej

W jaki sposób możesz podnieść swoje szanse na sukces w procesie rekrutacyjnym? Z pewnością warto zastanowić się nad tym, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pojawiają się najczęściej, a także przygotować sobie na nie gotowe odpowiedzi. Pod wpływem stresu towarzyszącego rozmowie kwalifikacyjnej możesz stracić płynność wypowiedzi i zapomnieć o najważniejszych faktach. Im wyższe będzie Twoje przekonanie o tym, że jesteś dobrze przygotowany do spotkania rekrutacyjnego – tym mniejsze ryzyko, że stres Cię zje.

 

Nie daj się zaskoczyć rekruterowi i poznaj najbardziej popularne, typowe pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

  1. Startowe pytania rozluźniające
  • Jak Pan/Pani się dzisiaj czuje?
  • Czy trafił/a Pan/Pani do nas bez problemu

 

Wskazówka:

Start rozmowy rekrutacyjnej to doskonały moment na to, aby zaprezentować się jako osoba pogodna, pozytywnie nastawiona i entuzjastyczna. Nawet jeśli dotarcie na spotkanie rekrutacyjne poprzedzone było tym, że uciekły Ci dwa autobusy, przegapiłeś odpowiedni przystanek tramwajowy czy pod wpływem stresu pomyliłeś ulicę Leśną z Lipową – zachowaj te historie wyłącznie dla siebie. Jeśli w dniu spotkania rekrutacyjnego nie czujesz się najlepiej, bo ostatnie badania  lekarskie wykazały zbyt dużą zawartość cholesterolu w Twojej krwi, w nocy nie mogłeś spać ze stresu, a na domiar złego coś Cię drapie w gardle – te fakty również przemilcz. Na potrzeby sytuacji trzymaj się wersji, w której trafiłeś na spotkanie bez najmniejszego kłopotu i czujesz się doskonale!  Nikt nie chce mieć w swoim zespole marudy, hipochondryka i gapy. 

 

  1. Typowe pytania sprawdzające Twoje przygotowanie do spotkania rekrutacyjnego
  • Na jakie stanowisko Pan/Pani aplikuje?
  • Co zainteresowało Pana/Panią w naszej ofercie pracy?
  • Co Pan/Pani wie na temat naszej firmy?
  • Co Pan/Pani wie na temat naszej branży?
  • Dlaczego postanowił/a Pan/Pani przesłać do nas swoje CV?
  • Dlaczego chciałby/chciałaby Pan/Pani u nas pracować?

 

Wskazówka:

Przed spotkaniem rekrutacyjnym odrób zadanie domowe i: przeczytaj kilkanaście razy treść ogłoszenia z ofertą pracy, wejdź na stronę WWW firmy, poszperaj i pozyskaj informacje na temat branży, w której działa firma. Pokaż rekruterowi, że jesteś dobrze przygotowany do spotkania i że zależy Ci na pracy konkretnie w tej firmie, dokładnie na tym stanowisku. Jeśli chcesz złapać dodatkowe punkty, zapytaj rekrutera o nowy projekt realizowany w firmie, o którym wiesz z prasy branżowej lub strony internetowej firmy.

Wykluczone są odpowiedzi w stylu: nie miałem czasu żeby wejść na waszą stronę www, nie pamiętam na jaką ofertę odpowiedziałem, wysłałem setki CV i teraz już mi się wszystko miesza, mam mało danych ponieważ moja mama wysłała do Was moje CV.

 

  1. Pytania dotyczące Twojego wykształcenia i ukończonych kursów
  • Skąd decyzja o takim właśnie wyborze kierunku studiów?
  • Czy gdyby mógł/mogła Pan/Pani ponownie wybrać kierunek studiów, to byłby to ten sam kierunek?
  • Jakie obszary podczas studiów były dla Pana/Pani szczególnie interesujące?
  • Dlaczego przerwał/a Pan/Pani studia?
  • Jakie dodatkowe kursy Pan/Pani ukończył/a?

 

Wskazówka:

Postaraj się pokazać, że wybór kierunku studiów nie  był przypadkiem, ale naturalną konsekwencją Twoich pasji i zainteresowań. Wskaż na ważne umiejętności, które udało Ci się zdobyć podczas studiów. Jeśli Twój kierunek studiów można w jakiś sposób powiązać z branżą, w której działa firma potencjalnego pracodawcy – doskonale. Rekruterzy lubią ludzi z pasją, którzy świadomie podchodzą do planowania swojej kariery. Unikaj odpowiedzi, z których wynika że wybór kierunku studiów był zupełnym przypadkiem, skutkiem nacisku ze strony rodziców albo efektem tego, że chciałeś studiować ze swoim najlepszym przyjacielem w ramach jednej uczelni. Jeśli wybór kierunku Twoich studiów okazał się chybiony – przyznaj się do błędu. Jednak koniecznie uzasadnij przy tym swoją decyzję i zaznacz, że na tamten czas sądziłeś, że studiowanie na tym konkretnym kierunku, będzie w zgodzie z Twoimi późniejszymi wyborami. 

 

  1. Pytania dotyczące Twoich doświadczeń zawodowych
  • Proszę opowiedzieć o tym, jakie zadania realizował/a Pan/Pani na ostatnio zajmowanym stanowisku.
  • Proszę opowiedzieć o swoim poprzednim pracodawcy – jaka to była firma, jak wyglądała struktura firmy, czy firma zatrudniała dobrych specjalistów, czy był to dobry pracodawca?
  • Które zadania realizowane na poprzednim stanowisku przynosiły Panu/Pani najwięcej satysfakcji?
  • Które zadania realizował/a Pan/Pani najmniej chętnie?
  • Jakie największe wyzwania spotkały Pana/Panią podczas pracy na poprzednim stanowisku? W jaki sposób poradził/a Pan/Pani sobie z nimi?
  • Co sprawiło, że postanowił/a Pan/Pani związać się właśnie z tą branżą?
  • Współpracę z którym pracodawcą wspomina Pan/Pani najlepiej? Dlaczego właśnie z tym?
  • Gdyby mógł/mogła Pan/Pani cofnąć czas – co zrobiłby/zrobiłaby Pan/Pani inaczej? Jakie błędy popełnił/a Pan/Pani podczas pracy na poprzednim stanowisku?
  • Gdybym zapytał/a Pana/Pani szefa o to jakim był/a Pan/Pani pracownikiem – co by na Pana/Pani temat powiedział poprzedni przełożony?
  • Co było powodem zakończenia współpracy z ostatnimi pracodawcami?
  • Dlaczego chce Pan/Pani odejść z obecnej firmy?

 

Wskazówka:

Odpowiadając na typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczące poprzednich doświadczeń zawodowych, warto przyjąć zasadę „od ogółu do szczegółu”. Przed spotkaniem rekrutacyjnym zestaw ze sobą ogłoszenie, na które odpowiedziałeś oraz własne CV. Przyjrzyj się obu dokumentom oraz zastanów, które doświadczenia lub wymienione umiejętności mogłyby zainteresować rekrutera. Przeanalizuj swoje CV i przygotuj sobie wypowiedź, w której w klarowny sposób przedstawisz zakres swoich zadań na poprzednich stanowiskach, najbardziej udane projekty w które byłeś zaangażowany, najważniejsze sukcesy które osiągnąłeś. Skup się szczególnie na tych doświadczeniach, które korespondują ze stanowiskiem, o które ubiegasz się obecnie. Czas, który rekruter poświęca na rozmowę z Tobą, jest ograniczony – nie marnuj go, opowiadając o tych doświadczeniach czy projektach, które w żaden sposób nie nawiązują do stanowiska, o które ubiegasz się obecnie. Wskaż czego nauczyłeś się dzięki pracy na poszczególnych stanowiskach, w jaki sposób rozwinąłeś swoje umiejętności.

 

  1. Pytania o Twoje cele i ambicje zawodowe
  • Jaka jest Pana/Pani wymarzona praca?
  • Na jakim stanowisku widzi się Pan/Pani za 5 lat?
  • Jakie cele zawodowe stawia sobie Pan/Pani na najbliższych kilka miesięcy?
  • W jaki sposób  doskonali Pan/Pani swoje umiejętności zawodowe?
  • Jakie cele postawiłby/postawiłaby Pan/Pani sobie w momencie rozpoczęcia pracy na tym stanowisku?
  • Co jest dla Pana/Pani najważniejsze, jeśli chodzi o rozwój kariery zawodowej?

 

Wskazówka:

Rekruterzy lubią kandydatów, którzy mają konkretny plan na kierunek swojego rozwoju i starają się go zrealizować. Unikaj odpowiedzi w stylu: zobaczymy co przyniesie los, nie mam konkretnego planu na siebie, ponieważ i tak wszystko jest w rękach przypadku. Pokaż, że masz swój cel, a otrzymanie posady na stanowisku o które się ubiegasz – jest jednym z punktów, które pozwoli Ci zrealizować Twoje zawodowe marzenia.

 

  1. Pytania o kompetencje – pytania behawioralne
  • Proszę podać przykład projektu, który był Pana/Pani inicjatywą? Na czym polegał ten projekt? Czy był/była Pan/Pani zadowolony/a z rezultatu?
  • Proszę podać przykład sytuacji, w której komunikacja z Pana/Pani przełożonym była utrudniona? Co Pana/Pani zdaniem było tego powodem? W jaki sposób udało się Wam dojść do porozumienia?
  • Proszę opowiedzieć o projekcie, w którym współpraca w zespole odgrywała kluczową rolę? Jaki był Pan/Pani udział w tym projekcie? Jak zakończyła się realizacja tego projektu?
  • Proszę opowiedzieć o ostatniej sytuacji, w której napotkał/a Pan/Pani problem, którego rozwiązanie wymagało kreatywności i niestandardowego podejścia. W jaki sposób wpadł/a Pan/Pani rozwiązać ten problem?
  • Proszę opowiedzieć o najbardziej stresującej sytuacji zawodowej, w której się Pan/Pani znalazł/a? W jaki sposób poradził/a Pan/Pani sobie z tą sytuacją?
  • Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiał/a Pan/Pani poradzić sobie ze zdenerwowanym i trudnym klientem? Jak zachował/a się Pan/Pani w tej sytuacji? Jak zakończyła się ta sytuacja?

 

Wskazówka:

Warsztat rekruterów ulega pewnym trendom, co rzutuje na wzrost bądź spadek popularności określonych rodzajów pytań. W ostatnim czasie jedno z ulubionych narzędzi stosowanych przez rekruterów podczas spotkań rekrutacyjnych to właśnie pytania behawioralne, które bazują na zachowaniu oraz doświadczeniach kandydata. Ten rodzaj pytań opiera się na założeniu, że zachowanie z przeszłości określa nasze postępowanie w przyszłości. Rekruter stosujący wywiad behawioralny będzie prosił Cię o podanie przykładów faktycznie odniesionych sukcesów czy porażek, oczekując przy tym opisu konkretnej sytuacji, która miała miejsce. Bardzo możliwe, że będzie wspomagał się przy tym pytaniami pogłębiającymi, by uzyskać jak najbardziej szczegółowe informacje. Dociekliwość rekrutera w wywiadzie behawioralnym gwarantuje dotarcie do prawdy na temat Twoich kompetencji. Jeśli masz  w zamiarze opowiadać o projekcie, którego nigdy nie realizowałeś, albo sukcesie który nigdy się nie zdarzył – szczegółowe pytania rekrutera szybko zidentyfikują podstęp.

Odpowiadając na pytanie behawioralne powinieneś zachować strukturę:

  • opis sytuacji (jak najbardziej dokładny i treściwy)
  • przedstawienie konkretnych działań, które zostały przez Ciebie podjęte
  • rezultat Twoich działań (co udało się osiągnąć)

Jeżeli podczas wywiadu behawioralnego padnie pytanie dotyczące sytuacji, w której jeszcze nigdy się nie znalazłeś – nie baw się w bajkopisarza. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie odpowiedź: „Dotychczas nie zdarzyła mi się taka sytuacja, jednak mogę wskazać na dość podobną." Rekruterzy są bardzo wyczuleni na kłamstwo i prawdopodobnie szybko zostałbyś zdemaskowany.

 

  1. Najczęstsze pytania „z innej beczki”
  • Dlaczego niebo jest niebieskie?
  • Gdybym była osobą niewidomą, to w jaki sposób opisałby/opisałaby mi Pan/Pani kolor czerwony?
  • Proszę podać jakieś inne zastosowanie widelca, niż to najbardziej oczywiste, czyli spożywanie posiłków.
  •  Ile razy dziennie wskazówki zegara pokrywają się?
  •  Jakim zwierzęciem chciałaby/chciałby Pan/Pani być?

 

Wskazówka:

Tego rodzaju zaskakujące pytania raczej wychodzą już z mody, ale możesz się z nimi jeszcze spotkać wszędzie tam, gdzie liczy się kreatywność, odporność na stres i szybkość reakcji. W przypadku pytań „z innej beczki”, zazwyczaj trudno jest przewidzieć intencje rekrutera i przygotować sobie idealną odpowiedź. Najczęściej jednak ważniejszy niż sama treść odpowiedzi, jest sposób w jaki zareagujesz na zadane pytanie, a także sposób w jaki uargumentujesz odpowiedź.

 

  1. Typowe pytania techniczne na rozmowie
  • Jakie są Pana/i oczekiwania finansowe?
  • Jak wygląda Pana/i gotowość do podróży służbowych?
  • Jak wygląda Pana/i gotowość do rozpoczęcia nowej pracy?
  • Jak wygląda Pana/i dyspozycyjność?
  • Jak wyglądałaby kwestia dojazdów do miejsca pracy?

 

Wskazówka:

Warto przed spotkaniem rekrutacyjnym na spokojnie przemyśleć sobie kwestie takie jak: Twoja dostępność na rynku pracy czy nastawienie do podróży służbowych. Rzecz, której rekruterzy nie wybaczają, to niekonsekwencja, np. deklarowanie swojej dostępności na rynku pracy „od zaraz”, a w momencie otrzymania oferty pracy poinformowanie rekrutera o 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia!

 

  1. Inne pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej, które możesz usłyszeć
  • Proszę opowiedzieć o ostatnio przeczytanej książce/obejrzanym filmie?
  • Jakie magazyny Pan/Pani prenumeruje?
  • Co robi Pan/Pani w wolnym czasie?
  • Jeśli dowiedziałby/dowiedziałaby się Pan/Pani, że firma działa niezgodnie z prawem, to co by Pan/Pani zrobił/a?
  • Jak wyobraża sobie Pan/Pani pierwszych 30 dni w nowej pracy?
  • Jak opisałby/opisałaby Pan/Pani swoje poczucie humoru?
  • Czy woli Pan/Pani pracować indywidualnie czy zespołowo?
  • Czy lubi Pan/Pani występować publicznie?
  • Co Pana/Panią motywuje do pracy?
  • W jakim zespole chciałby/chciałaby Pan/Pani pracować?

 

Podsumowanie:

Kandydaci często wyobrażają sobie, że spotkanie rekrutacyjne jest materią zupełnie zaskakującą, nieprzewidywalną i losową. Owszem – każdy z rekruterów ma inny zestaw swoich ulubionych pytań zadawanych na rozmowie kwalifikacyjnej i odmienny warsztat pracy, ale wbrew pozorom zdecydowaną większość pytań rekrutacyjnych, możesz przewidzieć.

Powyższy zestaw gromadzi w jednym miejscu najczęstsze pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej. Nasza lista typowych pytań zadawanych na rozmowie kwalifikacyjnej, uzupełniona jest o wskazówki, które podpowiedzą Ci jaki klucz warto przyjąć, przygotowując trafną odpowiedź. Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci przygotować się do spotkania z rekruterem i doprowadzą Cię do otrzymania wymarzonej pracy!

 

 

Żródło: http://happyhr.pl/pytania-zadawane-na-rozmowie-kwalifikacyjnej

https://www.facebook.com https://plus.google.com/